Znajdujesz się w:
Biblioteka » Gimnazjaliści polecają » Wiedźmin „Ostatnie Życzenie” Andrzej Sapkowski

Wiedźmin „Ostatnie Życzenie” Andrzej Sapkowski

Pierwszy raz do czynienia z Wiedźminem miałem w wieku chyba 10 lat kiedy to mój tata uruchomił na komputerze grę Wiedźmin z 2007 roku. Bardzo mi się ona podobała, ale niestety nie mogłem w nią zagrać ze względu na wiek. Pomimo wszystkich niedogodności zainteresowałem się tym zabójcą potworów. Minęły jakieś 4 lata i zacząłem czytać opowiadania, najbardziej spodobał mi się tom pod tytułem „Ostatnie Życzenie”. Każde opowiadanie w tej części było ciekawe i dobrze napisane. Szczególnie podobało mi się opowiadanie o tytule „Ziarno Prawdy”, które opowiada o tym, że nie wszystko jest takie jak się wydaje i czasem można się nieźle przez taką pomyłkę nadziać.

          Autorem sagi o Wiedźminie jest chyba każdemu dobrze znany Andrzej Sapkowski urodzony 21.05.1948 w Łodzi, a od 2008 może szczycić się byciem honorowym obywatelem tego miasta. W 2012 roku został oznaczony srebrnym medalem Gloria Artis. Ciekawym może wydawać się fakt, że seria gier o tytułowym Wiedźminie nie przypadła „Sapkowi” do gustu,
a graczy uważa za „skończonych idiotów i bezmózgich debili”. To dość mocne określenie argumentuje tym, że wiele osób zachwycając się grą „Wiedźmin” jednocześnie nie widziało na oczy książki, a w wielu krajach panuje przeświadczenie, że książka została napisana na podstawie gry.

          Bohaterem opowiadań jest Geralt z Rivii wychowanek Wiedźmińskej szkoły wilka w starej warowni Kaer Morhen. Biały Wilk jest szkolonym od małego zabójcą potworów, jest on odporny na wszystkie ludzkie choroby, a jego zmysły są o wiele lepsze od zwykłego człowieka. Wszystkie opowiadania nie są ze sobą powiązane więc można je czytać nie po kolei. Każde z nich ma inny morał i sens np. „Mniejsze Zło” opowiada nam o tym by wybierać mądrze, ponieważ każdy nasz czyn w przyszłości będzie miał znaczenie w przyszłości. Sapkowski bardzo dobrze opisuje rasizm na świecie nie wywołując przy tym kontrowersji, ponieważ używa do tego ludzi i np. elfów i krasnoludów.

          Ogólnie Cała saga opowiadań mi się bardzo podobała, ale któreś musiałem wybrać, a padło na tą część, ponieważ właśnie z tej książki pochodzą najlepiej znane teksty np. jak „Jeśli mam wybierać pomiędzy złem, a złem. Wolę nie wybierać wcale” i wiele innych. No i w tytułowym opowiadaniu „Ostatnie Życzenie” poznaje Yennefer swoją miłość. Dlatego właśnie bardzo podoba mi się ta część sagi o Wiedźminie.

 

Jakub Oktaba klasa 3B