Szkoła podstawowa » Aktualności » Aktualności 2022/2023 » Klasy 4-8 » Apel z okazji 232. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja

Apel z okazji 232. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja

Dnia 27 kwietnia odbyła się w naszej szkole akademia z okazji 232. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Majowe święta są czasem radości i nadziei. Wolność, Naród, Ojczyzna - te słowa wybrzmiewały dzisiaj podczas akademii. Uczennice i uczniowie z klasy 6 c przypomnieli nam w swojej inscenizacji o tamtych chwilach i o osobach mających wpływ na uchwalenie tej najważniejszej ustawy. Wspomniano bowiem o ówczesnym marszałku sejmu Stanisławie Małachowskim , o Hugonie Kołłątaju, jak i o samym królu Stanisławie Auguście Poniatowskim. Uczniowie zaprezentowali scenki z sejmiku uczniowskiego, na którym rozważali, czym jest konstytucja dla każdego obywatela. Całość akademii uświetniły wiersze wyrecytowane przez uczniów oraz śpiew pieśni wykonanych przez chór szkolny. Uczniowie wskazywali, że konstytucję majową uchwalono w czasach szczególnie trudnych dla Polaków. Ta ustawa zasadnicza była zapisana w 11 artykułach. Wprowadzała trójpodział władzy na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. Gwarantowała prawo powszechnej wolności dla szlachty i mieszczaństwa. Regulowała zasady funkcjonowania władz państwowych oraz prawa i obowiązki obywateli Rzeczpospolitej. Była to pierwsza konstytucja w Europie, a druga na świecie. Prowadzący podsumował apel słowami: "Naród bez przeszłości ginie i nie buduje swojej przyszłości". Dzisiejsza akademia była nauką patriotyzmu i postawy obywatelskiej.
Występ przygotowany został przez uczennice i uczniów klasy 6c pod kierunkiem p. Moniki Majdanik, p. Beaty Kobyłeckiej, p. Elżbiety Truszkowskiej. Dekorację przygotowała p. Ilona Tymrakiewicz. Chór prowadziła p. Ewa Stradomska.