Wycieczka klasy 5b

Uczniowie klasy 5b uczestniczyli w wycieczce rekreacyjno - dydaktycznej na Kurpie Białe i Zielone. W trakcie podróży pani przewodnik opowiadała o życiu i kulturze Kurpiów,  o tradycjach związanych ze świętami wielkanocnymi i bożonarodzeniowymi. Po dojechaniu na miejsce uczniowie zwiedzali zagrodę kurpiowską (siedlisko ludzkie -chałupy, obory, lamusy) oraz poznawali warsztaty pracy ginących zawodów. W jednej z chat odbyło się spotkanie z artystą ludowym, podczas którego uczniowie poznawali strój Kurpiów oraz samodzielnie wykonywali wyroby z ciasta: byśki, zwierzęta gospodarskie, zajączki, baranki, kwiaty z krepiny kolorowej. Po zajęciach w Izbie Ludowej przy ognisku pieczono ziemniaki i kiełbaski.
Wszyscy zostali poczęstowani smakowitym chlebem kurpiowskim pieczonym według tradycji Kurpiów, ciastem drożdżowym oraz pempuchami. Na koniec spotkania odbyła się zabawa przy muzyce ludowej. Rozbawieni i szczęśliwi wróciliśmy do szkoły.

Bogusława Dytrych