Świetlica » Aktualności » Aktualności 2022/2023 » Świat owadów i świetlica

Świat owadów i świetlica

Świat owadów jest ulubionym i niezwykle atrakcyjnym tematem dzieci. Podczas realizacji tego zagadnienia, uczniowie klas I-III zainteresowali się szczególnie owadami żyjącymi w ich najbliższym otoczeniu: w lesie, na łące, w polu, w pobliżu domostw. Głównym celem omawianego tematu było ukierunkowanie dziecka na uważne obserwowanie świata przyrody i podziwianie jego piękna, dostrzeganie związków przyczynowo-skutkowych zachodzących w przyrodzie, zrozumienie powiązania człowieka z przyrodą oraz uczenie odpowiedzialności za zmiany w środowisku. W ramach tematu dzieci poznały charakterystyczne cechy owadów, odbyły się pogadanki na temat ich ochrony, szczególnie „zapylaczy”. Wykorzystano albumy przyrodnicze pełne ciekawych ilustracji i opisów, np. Piotra Sochy pt. „Pszczoły”, „Owady naszych lasów”, „Owady”. Dzieci obejrzały film edukacyjny o niezwykłej społeczności mrówek oraz film pt. „Pszczoły” z serii Pan Nauczanka. Wykonały piękne prace plastyczne z papieru: pszczoły, biedronki, kwiaty, słuchały utworu pt. „Lot trzmiela” (aut. Nikołaj Rymski – Korsakow), bawiły się przy piosenkach pt. "Bąki z łąki" oraz "Pszczółka Maja". W ramach relaksacji słuchały głosów owadów i ptaków.

Tekst, zdjęcia: nauczycielki świetlicy.