Przedszkole » Informacje o przedszkolu » Historia placówki w starej siedzibie

Historia placówki w starej siedzibie

Historia placówki w starej siedzibie - prezentacja

Przedszkole Miejskie Nr 2 w Legionowie z siedzibą przy ul. Jagiellońskiej 48 zostało założone w 1947r. a niektóre stare dokumenty sugerują, że nawet rok wcześniej. Przez 64 lata swej historii pomieszczenia budynku, początkowo mieszkalnego, przeznaczonego na działalność oświatową gościły kilka tysięcy (?) dzieci Legionowa. Osoby kierujące placówką oraz zatrudnione w przedszkolu dokonały wielu pozytywnych zmian, niejednokrotnie z ogromnym trudem.

"Jakiś czas temu sama przychodziłam tu jako dziecko. Pamiętam jeszcze sprzęty metalowe na zapiaszczonym terenie i chorągiewki trójkątne, naciągnięte na sznurek, wywieszane w dniach świątecznych.   Źródłem materiału na nie były legionowskie Zakłady Sprzętu Technicznego i Turystycznego Aviotex, szyjące namioty i spadochrony (a kiedyś nawet balony!). Pamiętam blaszane, rynnowe umywalki w łazience na piętrze i kraniki wystające z rurki. Ech. Potem bardzo chciałam pracować w tym przedszkolu... i pracowałam w nim od 1994 roku. Z przyjemnością...

W 2010 rozpoczęła się budowa nowego przedszkola przy Szkole Podstawowej Nr 2 im. K. Makuszyńskiego - inwestycja Urzędu Miasta, będąca odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie mieszkańców miasta na opiekę nad dziećmi w wieku przedszkolnym. W sierpniu 2011r. budynek był przygotowany na przyjęcie przedszkolaków.

Z tą datą skończył się jakiś etap w historii Przedszkola Miejskiego nr 2 (kiedyś "Przedszkola Publicznego" i "Przedszkola Państwowego"). Przenieśliśmy się do nowoczesnego budynku o ok. 1000 metrowej powierzchni użytkowej, z jasnymi, dużymi salami.

Wszystko na "tak", tylko sentyment i emocje związane ze starym budynkiem nie pozwalają z niezmąconą radością opuścić te mury.

Przygotowując się do opuszczenia placówki, zaglądaliśmy we wszystkie zakamraki, również do budynku gospodarczego. Wiele lat temu znajdowała się tam kuchnia przedszkolna. Przez ostatnie długie lata służył nam jako magazyn. I oto,, któregoś dnia z jakiejś głębi wyciągnięte zostały zakurzone, mocno zabrudzone pudła i dokumenty przewiązane papierowym sznurkiem... Zabrałam je do domu
Po pobieżnym przetarciu z zabrudzenia okazało się, że są to dokumenty przedszkolne z lat 50-tych ubiegłego stulecia!
Brzmi to trochę sensacyjnie... i, moim skromnym zdaniem, sensacją jest.

Wśród odnalezionych materiałów znalazły się "Karty zgłoszenia dziecka do przedszkola" dzieci urodzonych w latach 40-tych i 50-tych minionego wieku (?!), sprawozdania z wizytacji nadrzędnych instancji oświatowych, "Sprawozdania z akcji dożywiania dzieci", arkusze spostrzeżeń kierowniczki przedszkola, sprawozdania z posiedzeń komitetu rodzicielskiego, z wnioskami do realizacji na kolejny rok, plany pracy rocznej przedszkola z lat 50-tych. Bardzo ciekawą lekturą były dzienniki zajęć, z których najstarszy datowany jest na 1946 rok.

Po przejrzeniu powyższych dokumentów przez długi czas byłam pod ogromnym wrażeniem. Emocje, związane z tym znaleziskiem, przerodziły się w działanie.
Ich wynikiem  była wystawa "64 lata historii Przedszkola Miejskiego nr 2" .

Zapraszam również do obejrzenia prezentacji, w której wykorzystane zostały stare fotografie, użyczone przez p. Janinę Smogorzewską - wieloletnią nauczycielkę przedszkola.

j.d

Dyrektor ZSP2 w Legionowie informuje, iż od stycznia 2019 roku zmianie ulegają rachunki bankowe ZSP2.
PRZEDSZKOLE NR 2
Budżet (wpłaty za przedszkole - zarówno pobyt jak i żywienie; wpłaty za przygotowanie posiłków w stołówce szkolnej-nauczyciele):