Biblioteka » Aktualności » Aktualności 2023/2024 » Szkolny Tydzień Czytania „Zaczytana Dwójka” 30.10.2023 - 05.11.2023

Szkolny Tydzień Czytania „Zaczytana Dwójka” 30.10.2023 - 05.11.2023

Szkolny Tydzień Czytania „Zaczytana Dwójka”
30.10.2023 - 05.11.2023

Każdy dzień rozpoczynano hasłem: „Książka na dobry początek dnia”. Uczniowie lub nauczyciele czytali na głos fragmenty książek, które często wybierano z nowości bibliotecznych. W klasach młodszych starsi uczniowie chętnie prezentowali swoje umiejętności czytelnicze (”Duży czyta małemu”).Przygotowano dużo interaktywnych quizów i zabaw sprawdzających wiedzę uczniów na temat lektur szkolnych.
W tych dniach książka najczęściej była obecna na języku polskim. Przeczytane fragmenty literackie były pretekstem do dyskusji o najważniejszych wartościach w życiu człowieka. Uczniowie prezentowali swoje ulubione książki, starając się zachęcić kolegów do przeczytania ich. Dzieci zainspirowane słuchanymi fragmentami, wykonywały bardzo interesujące prace plastyczne, które następnie były zamieszczane na wystawach w salach lekcyjnych i na korytarzach..
Również przedszkolaki włączyły się w realizację Tygodnia Czytania. Odwiedziły naszą bibliotekę szkolną, gdzie zapoznały się z prawami i obowiązkami czytelnika i wysłuchały bajki czytanej przez panią bibliotekarkę. Na zakończenie otrzymały zakładki do książek, a także ilustrację do czytanej bajki, którą zobowiązały się pokolorować w sali lekcyjnej.
W ostatnim dniu „Tygodnia” uczniowie klas 1-3 przebrali się za lubione bajkowe postaci , co było związane również z przypadającym 5 listopada Międzynarodowym Dniem Postaci z Bajek.Korytarze szkolne pełne były barwnych postaci przykuwających uwagę całej społeczności szkolnej.
W czasie trwania „Tygodnia” 2 listopada odbyły się „Literackie Zaduszki”, związane oczywiście ze Świętem Zmarłych. W klasach 1-3 uczniowie wysłuchali nastrojowych utworów o przemijaniu, odchodzeniu. Klasy 7-8 spotkały się w czytelni szkolnej, gdzie przygotowano dla nich prezentację multimedialną; „O tych, którzy odeszli w 2023 r” przeplataną poezją nawiązującą tematycznie do święta.
Niewątpliwie Szkolny Tydzień Czytania wpłynął pozytywnie na zainteresowanie uczniów literaturą obecną w bibliotece szkolnej, co było widoczne w kolejnych dniach podczas wypożyczania książek.