Biblioteka » Projekty czytelnicze » Szkolny Tydzień Czytania » III Szkolny Tydzień Czytania 2016/2017

III Szkolny Tydzień Czytania 2016/2017

Nawiązując do wytycznych polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2016/2017 jakimi jest upowszechnianie czytelnictwa i rozwijanie kompetencji czytelniczych wśród uczniów i młodzieży przystąpiliśmy do realizacji III Szkolnego Tygodnia Czytania. Zadania, których podjęli się uczniowie miały na celu:

  • kształtowanie pozytywnego stosunku do książki
  • rozwijanie zainteresowań
  • kształtowanie kultury czytelniczej
  • rozwijanie języka –wzbogacanie słownictwa
  • rozbudzanie ciekawości, wyobraźni i kreatywności dzieci

Świetlica, klasy 0-3 SP

Każdy dzień dzieci rozpoczynały od czytania wierszy, opowiadań, baśni. Książki czytali nauczyciele, ale nie tylko. Starsi uczniowie chętnie prezentowali swoje umiejętności czytelnicze (”Duży czyta małemu”). Czytali również rodzice i dziadkowie („Mamo, tato poczytaj mi na dzień dobry”). Uczniowie zainspirowani czytanymi tekstami literackimi wykonywali następnie prace plastyczne bardzo różnorodnymi technikami, (w tym przestrzennymi). Prace ozdobiły następnie sale lekcyjne, drzwi, korytarze.
Bardzo ciekawy projekt zaprezentowała klasa 2c. Na podstawie fragmentów książki Gianniego Rodariego „Alicja w obrazkach”, którą uczniowie czytali Przedszkolakom, przygotowali teatrzyk kukiełkowy. Kukiełki wykonali samodzielnie na zajęciach artystycznych. Inscenizacja bardzo podobała się maluchom, które natychmiast po inscenizacji przystąpili do wyrażenia swych emocji w pracach plastycznych.

Klasy 4-6 SP

Literatura najczęściej była obecna na języku polskim i godzinie wychowawczej. Przeczytane fragmenty literackie stały się pretekstem do dyskusji o najważniejszych wartościach w życiu człowieka; miłości, odwadze, poświęceniu, wytrwałości, szacunku, wrażliwości. Dyskutowano również o walorach czytania. Uczniowie prezentowali swoje ulubione książki, starając się zachęcić kolegów do przeczytania ich. Wykonywano plakaty na drzwi: ulubiona książka, ulubiony bohater, ulubiony autor, a także zakładki do książek. Tworzono listy książek, które warto przeczytać.

Klasy 1-3 Gimnazjum

Gimnazjaliści dzielili się informacjami o książkach, które są dla nich ważne i ciekawe. W dyskusjach na godzinach wychowawczych rozwijali cytat: „Ten, kto czyta żyje podwójnie”.
Ciekawa inicjatywą wykazała się klasa 1B, która po lekturze „Małego księcia” postanowiła przygotować inscenizację na podstawie tej książki. Uczniowie samodzielnie wybrali scenariusz, przygotowali muzykę i choreografię. Do projektu zaangażowali się również rodzice, którzy zadeklarowali pomoc w przygotowaniu strojów. Zakończenie projektu planowane jest w II semestrze.
Klasa 2B w oparciu o wspólnie przeczytaną książkę „Krótka historia książek zakazanych” Wernera Fulda ze zdumieniem odkryła, że wśród książek, które miały zniknąć z półek bibliotecznych był „Harry Potter” i „Buszujący w zbożu”. Po burzliwej dyskusji, doszli do wniosku, że wolność słowa jest wielką wartością, którą trzeba pielęgnować i przestrzegać.
Wspólnie upamiętnili również kilka książek zakazanych w postaci fiszek z informacjami o treści książek i przyczynie ich ocenzurowania.
Klasa 1C przygotowała lapbooki do tematu: „W kręgu baśni braci Grimm”. Prace wyeksponowano w sali lekcyjnej.
Klasa 2C nakręciła filmik: „Magiczne chwile”. Obserwujemy w nim uczniów , którzy zastygli w ulubionej pozycji z ulubioną książką w rękach. W ten dowcipny sposób młodzi ludzie demonstrują sytuację mającą pokazać, jak zatrzymuje się czas, gdy pochłonie nas interesująca książka.
Dziękujemy Wszystkim za zaangażowanie w realizację III Szkolnego Tygodnia Czytania. Mamy nadzieję, że „zamieszanie z książkami”, które przeżywaliśmy w grudniu, zaowocuje większym zainteresowaniem czytelnictwem, bo wszyscy wiemy, że książka najbardziej rozwija dziecko intelektualnie!
Do zobaczenia w IV Szkolnym Tygodniu Czytania.