Znajdujesz się w:
Biblioteka » Gimnazjaliści polecają » "Oskar i Pani Róża" Éric-Emmanuel Schmitt

"Oskar i Pani Róża" Éric-Emmanuel Schmitt

Książka "Oskar i Pani Róża" autorstwa Érica-Emmanuela Schmitta opowiada o chłopcu czyli głównym bohaterze, który jest chory na białaczkę. Stan jego choroby niestety wskazuję na to, że zostało mu nie dużo czasu i niebawem umrze. Pani Róża była opiekunką Oskara, która naprowadziła go na pisanie listów do Pana Boga. Na początku chłopiec jest nastawiony specyficznie lecz z biegiem czasu otwiera się przed Stwórcą coraz bardziej i pisze mu o wszystkich jego problemach oraz sytuacjach, które wydarzyły się w całym jego życiu. Z każdym dniem a także z każdym kolejnym listem jego wiara w Boga jest coraz głębsza i godzi się z tym, że tak czy owak będzie musiał umrzeć.

Mimo, że tematyka książki jest ponura dzięki listom i sytuacjom chłopca jest także pogodna, wręcz zabawna w poszczególnych momentach. Jest optymistyczna i potrafi otworzyć ludziom oczy. Schmitt pokazuje, że wszystko co dzieje się w życiu jest zależne od nas oraz naszego postępowania, stara się pokazać najważniejsze wartości w życiu, a także ukazuje aby cieszyć się z każdego dnia, ponieważ każdy może być naszym pierwszym bądź ostatnim. Należy zatem chwytać każdy dzień i cieszyć się nim.

Sięgnęłam po tę książkę już jakiś czas temu, lecz mimo minionego już czasu dalej o niej pamiętam i sądzę, że rzeczywiście jest to jedna z najlepszych opowiadań jakie przeczytałam. Pokazuje nam wartości w życiu i otwiera nam oczy na świat. Po przeczytaniu ostatniej strony z moich oczu same wypływały łzy i nie mogłam ich powstrzymać. Uważam, że ta lektura jest jedną z najlepszych i jest naprawdę godna polecenia dlatego zachęcam wszystkich do przeczytania jej.

 

Samanta Łukasiak klasa 3B