Biblioteka » Gimnazjaliści polecają » „Buszujący w zbożu” J.D. Salinger

„Buszujący w zbożu” J.D. Salinger

Moją ulubioną książką jest „Buszujący w zbożu” napisana przez amerykańskiego pisarza, J.D. Salingera. Z początku nie byłam pewna czy ta książka mi się spodoba, bo miała prostą i nudną okładkę. Jednakże, z każdą przeczytaną stroną, lektura podobała mi się coraz bardziej i czytałam ją z przyjemnością. Tak bardzo ją polubiłam, że nie chciałam  by się kończyła.

Książka napisana jest językiem potocznym. Występuje w niej narracja pierwszoosobowa. Akcja powieści rozpoczyna się w  Agerstown w Pensylwanii – gdzie znajduje się prywatna szkoła średnia „Pencey”, do której z początku uczęszcza główny bohater – Holden Caulfield. Jest on licealistą, który otrzymuje słabe wyniki w nauce. Chłopiec z powodu swoich ocen, zostaje wyrzucony ze szkoły. Przez złe kontakty z rówieśnikami, postanawia wyjechać wcześniej niż planował. Boi się jednak konfrontacji z rodzicami
i postanawia, że aby je odwlec, będzie zwiedzał Nowy Jork. Holden pokazuje nam, że jest inteligentnym i wrażliwym chłopakiem, który nie może znaleźć swego miejsca w życiu. Przedstawia nam swoje przemyślenia nad sensem istnienia człowieka. Bez ogródek mówi o otaczającej nas nienawiści i bólu. Marzy o idealnym świecie. O tym by wsiąść do jakiegoś pojazdu, aby móc odjechać w nieznanym nikomu kierunku. Pragnie uciec od rzeczywistości i osób, które wiecznie go oceniają.

Uważam tę książkę za moją ulubioną, ponieważ w głównym bohaterze widzę odbicie siebie. Powieść ta skłania nas do refleksji
i zastanowienia się nad znaczeniem „naszego ja”.

Aleksandra Pelc klasa 3B