Znajdujesz się w:
Biblioteka » Ciekawostki » Czy wiesz że ...

Czy wiesz że ...

Czytanie naszym milusińskim ma same
zalety:


 PO PIERWSZE - pogłębia naszą więź z dzieckiem


Nie ma nic cenniejszego niż chwile z mamą czy tatą spędzone na wspólnym czytaniu.


 PO DRUGIE - pobudza wyobraźnięCzytanie sprawia, że dziecko zaczyna przeżywać przygody razem z bohaterami książek. Wyobrażona postać jest jedyna w swoim rodzaju. Dziecko samo decyduje, jak wygląda bajkowy stworek lub jaki krój sukienki nosi Czerwony Kapturek. Możemy sprawdzić wyobraźnię naszej pociechy, prosząc o narysowanie ilustracji.

  

 PO TRZECIE - wzbogaca słownictwoTrudno przecenić wagę tego procesu w dzisiejszym świecie, gdzie młodzież ma tak ubogie słownictwo, a wyrazy, które słyszymy najczęściej, to wulgaryzmy. Mały zasób słów nie bierze się sam z siebie. Jest wynikiem nieczytania. To my – dorośli – wymyśliliśmy, że nasze zmęczone dziecko (w wieku szkolnym) nie jest w stanie przeczytać lektury, więc kupujemy w księgarni lub kiosku „ściągi”.


 PO CZWARTE - zachęca do czytaniaDziecko, któremu rodzice, dziadkowie lub nawet starsze rodzeństwo czytają, polubi książki i samo zacznie po nie sięgać, kiedy nauczy się czytać. Będzie też samoistnie odczuwało potrzebę kontaktu z literaturą. Jako dorosły człowiek będzie potrafiło przekazać miłość do słowa pisanego własnym dzieciom. Czytajmy wspólnie nawet wtedy, gdy dzieci już to same potrafią. Zachęćmy je, aby zechciały dokończyć historię bohaterów. A może poprośmy  dziecko, aby nam poczytało? Wyrobi to umiejętność płynnego czytania. W całej bogatej literaturze dla dzieci są wspaniali bohaterowie, których przygody mogą stać się inspiracją dla dokonań naszych pociech. Książka jest źródłem wiedzy i wzruszeń, a czytanie jest tym dla umysłu, czym gimnastyka dla ciała. Z całego serca polecam państwu wspólne chwile z czytaniem.TO MY jesteśmy odpowiedzialni ZA ROZWÓJ I PRZYGOTOWANIE naszego potomstwa  DO DOROSŁEGO ŻYCIA. Czytanie jest drogą dzięki której dziecku zostaną zaproponowane wzorce, które (być może ) zechce naśladować.