Znajdujesz się w:
Biblioteka » Aktualności » 2017/2018 » „Po nitce do kłębka, czyli zagadki detektywistyczne Lassego i Mai”

„Po nitce do kłębka, czyli zagadki detektywistyczne Lassego i Mai”

7.03.2018r. już po raz drugi odbył się finał II Powiatowego Międzyszkolnego  Konkursu  Czytelniczego dla uczniów klas drugich i trzecich szkoły  podstawowej pod patronatem Prezydenta Miasta Legionowo pt. „Po nitce do kłębka,  czyli zagadki detektywistyczne Lassego i Mai”. Organizatorami konkursu był Zespół Szkolno - Przedszkolny nr 2  w Legionowie.

W konkursie uczestniczyły drużyny wybrane w etapie szkolnym  z następujących szkół: Szkoła Podstawowa nr 1, Szkoła Podstawowa nr 2, Szkoła Podstawowa nr 4, Szkoła Podstawowa nr 7, Szkoła Podstawowa nr 8, Szkoła Podstawowa w Jabłonnie.

Obowiązywała znajomość 5 książek  Martina Widmarka - Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai  „Tajemnica Biblioteki”, „Tajemnica Kawiarni”, „Tajemnica Szkoły”, „Tajemnica Szpitala”, „Tajemnica Więzienia”. Akcja książek rozgrywa się w małym szwedzkim miasteczku Valleby i jego okolicach. Główni bohaterowie, Lasse i Maja, chodzą do tej samej klasy i wspólnie prowadzą małe biuro detektywistyczne.

Podobnymi cechami musieli wykazać się uczniowie podczas naszego konkursu. Dzieci zaimponowały znakomitą znajomością przygód bohaterów serii Martina Widmarka, doskonale poradziły  sobie również z zadaniami natury detektywistycznej.

W przerwie uczestnicy konkursu spotkali się z  policyjnymi technikami Komendy Miejskiej w Legionowie, którzy odkryli przed nimi tajniki swojej pracy. Dowiedzieli się kim jest technik kryminalistyki, jak wygląda jego praca na miejscu zdarzenia, czego używa do ujawniania śladów i jakie akcesoria znajdują się w walizce kryminalistycznej. Technik opowiedział uczestnikom o liniach papilarnych indywidualnych dla każdego człowieka, zaprezentował jak się "zdejmuje" odciski palców i pozwolił zrobić każdemu dziecku odciski swoich palców. Uczniowie z zainteresowaniem słuchali wykładu.

Po przerwie nastąpiło rozdanie nagród:

I miejsce  - Szkoła Podstawowa nr 4

II miejsce – Szkoła Podstawowa nr 2

III miejsce -  Szkoła Podstawowa nr 8

Wyróżnienie - Szkoła Podstawowa w Jabłonnie

Różnica w punktacji poszczególnych drużyn była tak niewielka, że można uznać, iż wszyscy zawodnicy byli doskonale przygotowani.    

Nagrody, książki oraz dyplomy dla wszystkich uczestników konkursu fundowane zostały przez Prezydenta Miasta Legionowo.