Znajdujesz się w:
Biblioteka » Aktualności » 2016/2017 » "Wszystkim jest potrzebny miś"

"Wszystkim jest potrzebny miś"

25 listopada to jeden z milszych dni w roku. Tego dnia obchodzimy Światowy Dzień Pluszowego Misia! To świetna okazja, by przypomnieć książkowych bohaterów.

Światowy Dzień Pluszowego Misia to święto stosunkowo nowe. Zostało ustanowione dopiero 25 listopada 2002 roku dokładnie w setną rocznicę powstania tej popularnej maskotki.

Warto przy tej okazji dodać, że z powstaniem pluszowego misia wiąże się cała legenda sięgająca 1902 roku.

To właśnie wtedy prezydent Stanów Zjednoczonych - Theodore Roosevelt podczas polowania nie zgodził się na odstrzelenie małego niedźwiadka. Sprawę opisał dziennik "Washington Post" i powstała karykatura prezydenta, który broni misia.

Popularność misia z rysunku postanowił wykorzystać właściciel sklepu z zabawkami na nowojorskim Brooklynie Morris Mitchom. Na cześć prezydenta pluszaka nazwał "Teddy's Bear" (Teddy – od zdrobnienia imienia Theodore, bear – ang. niedźwiedź). Zgodę na wykorzystanie imienia wydał sam prezydent USA podsumowując to krótkim zdaniem: „Nie sądzę, żeby moje imię było wiele warte w tym niedźwiedzim interesie”.

Z tej okazji 23 i 24 listopada 2016 r. w czytelni odbyły się zajęcia dla klas pierwszych przygotowane przez nauczycieli z biblioteki i świetlicy szkolnej.
 
Uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną na temat pluszowego misia, wysłuchali fragmentów opowiadań z serii „Troskliwe Misie. Witamy w Krainie Troskliwości” („Przedstawienie”, „Podwieczorek zazdrośnicy”) i wykonali prace plastyczne. W zajęciach wzięły udział uczennice ze świetlicy szkolnej (M. Artowicz, H. Brzezińska, Z. Jakubiak, A. Śliwińska, Z. Śliwińska), które czytały opowiadania o misiach.
 
Celem spotkań było propagowanie czytelnictwa poprzez wizytę w bibliotece, poznanie różnych misiów - bohaterów literackich i filmowych oraz prezentację umiejętności czytelniczych starszych koleżanek ze świetlicy.

 

B.Kobyłecka

D.Miaz