Szkoła podstawowa » Projekty edukacyjne » Opowiem Ci o dawnej Polsce » Wywiad z Panem Wiktorem Natansonem

Wywiad z Panem Wiktorem Natansonem

Nasza szkoła od kilku lat aktywnie uczestniczy w programie edukacyjnym „Opowiem Ci o wolnej Polsce”.

W tym roku szkolnym przeprowadziliśmy wywiad historyczny z panem Wiktorem Natansonem pseudonim  "Humięcki". Opowiadał o przebiegu Powstania Warszawskiego w 1944 r. (Należał do Narodowych  Sił Zbrojnych).  Wybuch Powstania zaskoczył Go na ul. Wspólnej 32 m.3, gdzie przebywał wraz z kolegami. Został przydzielony do grupy żołnierzy dowodzonych przez por. pseudonim  "Bogusławski" (Jan Bohdan Gołkontt), zwalczających m.in. "gołębiarzy" - niemieckich strzelców wyborowych. W połowie sierpnia pluton został przerzucony do Domu Kolejowego (Chmielna 73 B róg Żelazna 20) i wcielony jako IV pluton do 1. kompanii "Warszawianka" w składzie zgrupowania "Chrobry II". Oprócz obrony Domu Kolejowego pluton brał udział w szeregu akcji na terenie Śródmieścia Północnego, były to m.in. osłona przebicia oddziałów AK ze Starego Miasta do Śródmieścia oraz obrona terenów "Hartwiga" i ulic w rejonie Towarowej i Pańskiej.

Po powstaniu pan Wiktor trafił do niewoli niemieckiej. Był jeńcem Stalagu 318 (VIII F) Lamsdorf. W obozie przebywał do stycznia 1945 r. po czym jeńców marszem pieszym popędzono na zachód. Wyzwolony został przez Amerykanów dnia 25.04.1945.

Uczniów niezwykle  poruszyła opowieść o piłce nożnej. Okazało się, że w czasie II wojny światowej dzieci rozgrywały mecze na dzisiejszym placu Wilsona. Była to dla nich forma ucieczki od koszmaru okupacyjnego życia.

Pan Wiktor Natanson został odznaczony Krzyżem Armii Krajowej, Warszawskim Krzyżem Powstańczym, Krzyżem Narodowego Czynu Zbrojnego oraz  Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski .

Uczniowie klasy VI a integracyjnej.

Bojar Barbara

Godziny pracy sekretariatu

czwartek, 29 października 2020

Procedury Covid19

czwartek, 14 maja 2020

Procedury Covid19

Program „Twoje Dane – Twoja Sprawa”

poniedziałek, 9 listopada 2020

www.uodo.gov.pl/tdts

Ulotka informacyjna

Korzyści z udziału w programie

Poradnik dla szkół

Wytyczne w sprawie użycia znaku TDTS

#TwojeDaneTwojaSprawa

Organizator programu - Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych

Porady z cyklu „Warto wiedzieć, że..”

Porada nr 1- Snapchat finał

Nowe numery rachunków bankowych ZSP2 od stycznia 2019 roku

wtorek, 11 czerwca 2019

Główny księgowy ZSP2 w Legionowie informuje, iż od stycznia 2019 roku zmianie ulegają rachunki bankowe ZSP2.

Budżet (wpłaty za duplikaty legitymacji, duplikaty świadectw, wpłaty za przedszkole - zarówno pobyt jak i żywienie; wpłaty za przygotowanie posiłków w stołówce szkolnej-nauczyciele):

Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych (spłaty pożyczek z ZFŚS):

Główny księgowy

Monika Pietrak

DYSLEKSCJA

sobota, 16 marca 2019
Ogarnij Inżynierię

czwartek, 8 listopada 2018
We wrześniu nasza szkoła przystąpiła do projektu “Ogarnij Inżynierię” realizowanego przez Fundację Katalyst Engineering. Jest to bezpłatny, innowacyjny program edukacyjny, który łączy inżynierię, technologię druku 3D z wiedzą z przyrody, matematyki, informatyki i techniki. Szkolnym koordynatorem  projektu została Pani Dominika Miaz.
 W ramach tego projektu w tegorocznych czwartych  klasach na lekcjach matematyki, plastyki, przyrody, techniki i informatyki zostanie zrealizowany moduł “Tajemnice zielonych dachów”.

Sprwadź jakość powietrza

czwartek, 8 marca 2018