Znajdujesz się w:

W fabryce przyjemności....

W poniedziałek 7 kwietnia, w ramach projektu grantowego "Sklepik Szkolny - nasz mały biznes", klasa 2C uczestniczyła w najsmaczniejszej wycieczce jaką mogła sobie wymarzyć - odwiedziła fabrykę czekolady.

Już po wyjścia z autokaru, na placu przed fabryką, czuliśmy unoszący się w powietrzu aromat czekolady.

Zwiedzanie zaczęliśmy od poznania krótkiej historii fabryki, mogliśmy zasiąść w specjalnej sali, w której do dzisiaj spotykają się prezesi firmy. Tam podziwialiśmy obrazy ojców-założycieli słodkiego biznesu, a także pierwsze opakowania wedlowskich wyrobów. Następnie udaliśmy się do Pracowni Rarytasów, gdzie obejrzeliśmy krótki film o pochodzeniu czekolady. Tam odbyła się pierwsza degustacja... Chwilę później, podzieleni na dwie grupy, udaliśmy się na halę produkcyjną, gdzie pan przewodnik tłumaczył nam proces produkcji słynnych "baryłek". Niestety maszyny były nieczynne z powodu tzw. zastoju produkcyjnego (latem zjadamy mniej czekolady niż zimą). Na końcu wycieczki mogliśmy sami zrobić ptasie mleczko, zanurzając piankę w gorącej, pitnej czekoladzie.

 

Nasza wyprawa była bardzo udana i wyjątkowo słodka!

 

Krótka historia "WEDLA"

W 1851 r. Karol Wedel założył przy ulicy Miodowej w Warszawie swoją pierwszą cukiernię. Sprzedając jeszcze mało znane wówczas specjały, szybko zdobyła ona sobie serca Warszawiaków. Już wtedy w menu, jako główny asortyment, znajdowała się m.in. czekolada do picia.

Największy rozkwit firmy przypadł na okres miedzywojenny. W 1930 r. otwarto fabrkę czekolady na warszawskiej Pradze i rozszerzono asortyment o nowe produkty m.in. Ptasie MleczkoÂŽ. Otwierane były pierwsze sklepy poza Warszawą m.in. w Krakowie, Łodzi i Poznaniu, a z czasem produkty firmy były wysyłane także do sklepów firmowych w Europie, Stanach Zjednoczonych i Japonii. Pod koniec lat 30-tych firma E.Wedel była już marką powszechnie rozpoznawalną, z szeroką i atrakcyjną ofertą produktów.

Rozwój firmy przerwała II Wojna Światowa. Po zakończeniu wojny produkcja ponownie ruszyła, jednak już pod koniec 1945 r. nowe komunistyczne kierownictwo firmy usunęło Jana Wedla z fabryki. W 1949 r. firmę upaństwowiono zmieniając nazwę na Państwowe Zakłady Produkcyjne im. „22 Lipca". Do nazwy E. Wedel powrócono dopiero w 1989 r., gdy rozpoczęto proces prywatyzacji firmy. Obecnie właścicielem marki Wedel jest japoński koncern Lotte.

 

WŁAŚCIWOŚCI CZEKOLADY

Czekolada wpływa na wzrost poziomu serotoniny i endorfiny w mózgu, co znacząco pobudza nasz organizm. Przeciwdziała depresji oraz zmniejsza podatność człowieka na choroby układu nerwowego, w tym schizofrenię. Słodkości tego rodzaju pomagają nam zwalczać stres i wywołują poczucie szczęścia - niektórzy twierdzą, że jest to porównywalne ze stanem zakochania - dlatego zasługują na miano afrodyzjaków, właśnie z tego powodu czekoladki cieszą się ogromną popularnością i są częstym prezentem na walentynki.

 

Czekolada zawiera mnóstwo substancji, które niezwykle pozytywnie wpływają na nasz organizm. Głownie jest to magnez i wapń. Jedna tabliczka czekolady zawiera około 20 proc. dziennego zapotrzebowania na te właśnie mikroelementy!

Znajdziemy w niej także sporo miedzi, która przeciwdziała chorobom układu sercowo-naczyniowego. Jest bogata również w żelazo - mikroelement, który odgrywa kluczową rolę w produkcji czerwonych ciałek krwi, odpowiedzialnych za "dotlenianie" naszego organizmu.

Czekolada zawiera także garść witamin: B6, B2, B3, B12, A i E oraz tłuszcz roślinny, który eliminuje zły cholesterol - przyczynę wylewu. Kolejnym elementem, który dobrze wpływa na nasz organizm jest teobromina pobudzająca pracę nerek i stymulująca układ nerwowy. Ważnymi mikroelementami, z których składa się czekolada, są flawonoidy, to dzięki nim zwiększa się odporność na infekcje, regulują one także właściwe napięcie mięśni i naczyń krwionośnych.

 

Czekolada zawiera spore ilości tłuszczu dlatego spożywana w nadmiarze może prowadzić do nadwagi. Smakołyk ten podwyższa również poziom cukru we krwi, a jak wiadomo, z tym nie ma żartów. Aby uniknąć złych konsekwencji wypływających z jedzenia czekolady wystarczy spożywać ją w rozsądnych ilościach mimo, że wabi zarówno smakiem, zapachem, jak i wyglądem Czekolady nie powinny jeść osoby z niewydolnością nerek, cierpiące na choroby układu krążenia, nadciśnienie tętnicze i cukrzyce.

 

Joanna Szydziak, Marta Mazur

Komunikaty

Cyfrowa biblioteka dla uczniów i studentów

Cyfrowa biblioteka dla uczniów i studentów

wtorek, 19 stycznia 2021

Audiobooki lektur i klasyki literatury, a także publikacje i artykuły z czasopism naukowych są już dostępne online oraz do pobrania i wykorzystania na komputerach i urządzeniach mobilnych. Cyfrowa biblioteka została otwarta w ramach Priorytetu 4 Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Lektury szkolne, część 1- szkoła podstawowa

Informacja dla Rodziców

poniedziałek, 7 grudnia 2020
Godziny pracy sekretariatu

Godziny pracy sekretariatu

czwartek, 29 października 2020

Komunikaty

Nowe numery rachunków bankowych ZSP2 od stycznia 2019 roku

Nowe numery rachunków bankowych ZSP2 od stycznia 2019 roku

wtorek, 11 czerwca 2019

Główny księgowy ZSP2 w Legionowie informuje, iż od stycznia 2019 roku zmianie ulegają rachunki bankowe ZSP2.

 

Budżet (wpłaty za duplikaty legitymacji, duplikaty świadectw, wpłaty za przedszkole - zarówno pobyt jak i żywienie; wpłaty za przygotowanie posiłków w stołówce szkolnej-nauczyciele):

35 1090 1841 0000 0001 4149 6249

 

Wydzielony Rachunek Dochodów (wpłaty za obiady w stołówce szkolnej):

80 1090 1841 0000 0001 4149 6312

 

Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych (spłaty pożyczek z ZFŚS):

53 1090 1841 0000 0001 4149 6313

Główny księgowy

Monika Pietrak

DYSLEKSCJA

DYSLEKSCJA

sobota, 16 marca 2019
Ogarnij Inżynierię

Ogarnij Inżynierię

czwartek, 8 listopada 2018
We wrześniu nasza szkoła przystąpiła do projektu “Ogarnij Inżynierię” realizowanego przez Fundację Katalyst Engineering. Jest to bezpłatny, innowacyjny program edukacyjny, który łączy inżynierię, technologię druku 3D z wiedzą z przyrody, matematyki, informatyki i techniki. Szkolnym koordynatorem  projektu została Pani Dominika Miaz.
 W ramach tego projektu w tegorocznych czwartych  klasach na lekcjach matematyki, plastyki, przyrody, techniki i informatyki zostanie zrealizowany moduł “Tajemnice zielonych dachów”.
https://cdn.knightlab.com/libs/timeline3/latest/embed/index.html?source=12edyKLcgNYpCkl5ADERsISoOVuMD0PmrhHvqHYwHpCw&font=Default&lang=pl&initial_zoom=2&height=650

Sprwadź jakość powietrza

czwartek, 8 marca 2018