Szkoła podstawowa » Aktualności » Aktualności 2022/2023 » Klasy 4-8 » Maraton Pisania Listów Amnesty International

Maraton Pisania Listów Amnesty International

10 grudnia świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka oraz 21-lecie Maratonu Pisania Listów Amnesty International - największego wydarzenia poświęconego obronie praw człowieka na świecie. Motywem przewodnim Maratonu było prawo do pokojowych zgromadzeń.
W naszej szkole po raz dziesiąty uczniowie i nauczyciele pisali listy, które dają wsparcie i nadzieję.  
Udało nam się napisać 324 listy w obronie ludzi, którzy są atakowani z powodu swojego aktywizmu i sprzeciwu wobec naruszeń praw człowieka. 69 listów napisaliśmy w sprawie Shanewaza Chowdhury’ego z Bangladeszu. Niepokoił się on , że zbudowana w okolicy nowa elektrownia węglowa wpłynie negatywnie na środowisko. Swoimi obawami podzielił się na Facebooku. Teraz grożą mu za to lata więzienia. Także sprawa 80-letniej Zineb z Francji, która zmarła po tym, jak policjant wystrzelił jej w twarz granatem z gazem łzawiącym poruszyła osoby piszące listy. W sprawie tej napisano 53 listy domagające się sprawiedliwego ukarania bezprawnego użycia broni podczas zgromadzenia.
Te listy naprawdę potrafią zmieniać życie osób prześladowanych i więzionych. Więcej informacji znaleźć można tutaj: https://maraton.amnesty.org.pl/sukcesy-maratonu
Organizatorzy dziękują wszystkim, którzy włączyli się w akcję promowania praw człowieka.

Beata Szczepura