Gimnazjum » Projekty edukacyjne » Nauka skarb drogi, czyli gimnazjalista w laboratorium » Spotkanie z koordynatorami transplantologii

Spotkanie z koordynatorami transplantologii

Przeszczep (transplantacja) to operacja, która polega na chirurgicznym pobraniu zdrowego narządu od dawcy i wszczepieniu go do organizmu biorcy. Spotkanie z krajowymi koordynatorami transplantologii odbyło się w piątek 10 listopada 2017 r. w godzinach 12.00 - 13.00. Pani Edyta Karpeta i Pan Łukasz Górski przyjechali do naszej szkoły ze Szpitala Dzieciątka Jezus, gdzie na co dzień ciężko pracują. Ich praca jest niezwykle odpowiedzialna, ponieważ łączą Oni dawcę z biorcą.

Wykład był zorganizowany w ramach koła naukowego. Uczestniczyli w nim uczniowie klas VII, II i III/g. Wymienione klasy w tym roku szkolnym omawiają fizjologię i anatomię człowieka.

Celem spotkania było poszerzenie wiedzy o przeszczepach oraz Istnienia Centralnej Listy Sprzeciwów.

W Polsce funkcjonuje instytucja tzw. „zgody domniemanej”, co oznacza, że lekarz ma prawo pobrać organy od każdej zmarłej osoby, pod warunkiem, że ta nie umieściła swojego nazwiska w Centralnym Rejestrze Sprzeciwów lub nie zgłosiła swoich obiekcji publicznie. Niedoinformowanie o woli zmarłego sprawia, że rodzina często wyraża zdecydowany sprzeciw na pobranie narządów. Dokumentem, który pozwala rozwiać wątpliwości co do woli zmarłego jest „deklaracja woli”, którą każdy z nas powinien stale nosić przy sobie.

Transplantacje pozwalają normalnie żyć: pracować, uczyć się, zakładać rodziny czy podróżować. W Polsce średni czas oczekiwania na przeszczep narządu wynosi dwa lata. Nasi goście to nie tylko teoretycy, ale również praktycy. Cały czas mają włączone telefony, by być w kontakcie z lekarzami. Bardzo dziękujemy, że poświęcili nam swój czas i zwiększyli świadomość uczniów.

O tym powinno się rozmawiać.

Monika Banak

Nowe numery rachunków bankowych ZSP2 od stycznia 2019 roku

wtorek, 11 czerwca 2019

Główny księgowy ZSP2 w Legionowie informuje, iż od stycznia 2019 roku zmianie ulegają rachunki bankowe ZSP2.

Budżet (wpłaty za duplikaty legitymacji, duplikaty świadectw, wpłaty za przedszkole - zarówno pobyt jak i żywienie; wpłaty za przygotowanie posiłków w stołówce szkolnej-nauczyciele):

Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych (spłaty pożyczek z ZFŚS):

Główny księgowy

Monika Pietrak

DYSLEKSCJA

sobota, 16 marca 2019
Ogarnij Inżynierię

czwartek, 8 listopada 2018
We wrześniu nasza szkoła przystąpiła do projektu “Ogarnij Inżynierię” realizowanego przez Fundację Katalyst Engineering. Jest to bezpłatny, innowacyjny program edukacyjny, który łączy inżynierię, technologię druku 3D z wiedzą z przyrody, matematyki, informatyki i techniki. Szkolnym koordynatorem  projektu została Pani Dominika Miaz.
 W ramach tego projektu w tegorocznych czwartych  klasach na lekcjach matematyki, plastyki, przyrody, techniki i informatyki zostanie zrealizowany moduł “Tajemnice zielonych dachów”.

Sprwadź jakość powietrza

czwartek, 8 marca 2018