Anatomia i fizjologia pająka

W poniedziałek, 30.01.17r. odbyła się wycieczka uczniów z koła naukowego "Nauka skarb drogi". Wyjechaliśmy do szkoły wyższej SGGW w Warszawie, gdzie poznaliśmy panią Kornelię Kucharską, naukowca pracującego na wydziale fizjologii zwierząt. Wykładowca opowiedział nam o swojej pasji, którą jest hodowanie pająków. Podczas bardzo ciekawej prezentacji dowiedzieliśmy się o podziale pajęczaków, zwyczajach godowych niektórych gatunków lub rodzajach sieci pajęczych. Pani Kucharska dużo opowiadała o budowie zewnętrznej i wewnętrznej tych stawonogów. Zdziwiła nas wielkość mózgu, serca i płuc książkowych. Nie mogliśmy uwierzyć, że w Kambodży tarantulę smaży się na głębokim oleju i przyprawiona czosnkiem i solą jest przysmakiem smakoszy. Mało tego, przypomina kurczaka. Po pokazie multimedialnym mieliśmy okazję obejrzeć, a nawet dotknąć naturalne okazy. Dotykaliśmy wylinek pająków i żywe okazy. Dużo dowiedzieliśmy się o jadach i sposobach atakowania ofiar. Pani Kornelia podarowała nam również karaczany brazylijskie i wylinkę ptasznika, które będą pomocami naukowymi w pracowni biologicznej. Z relacji uczestniczących w warsztatach młodych biologów wiemy, że była to świetna okazja do poszerzenia wiedzy, oraz przełamania swojej arachnofobii. Spotkania z pasjonatami zawsze pozytywnie nastrajają i udowadniają, że dobrze jest pracować w dziedzinie, która jest pasją.
Marcin Łojek
Monika Banak

Nowe numery rachunków bankowych ZSP2 od stycznia 2019 roku

wtorek, 11 czerwca 2019

Główny księgowy ZSP2 w Legionowie informuje, iż od stycznia 2019 roku zmianie ulegają rachunki bankowe ZSP2.

Budżet (wpłaty za duplikaty legitymacji, duplikaty świadectw, wpłaty za przedszkole - zarówno pobyt jak i żywienie; wpłaty za przygotowanie posiłków w stołówce szkolnej-nauczyciele):

Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych (spłaty pożyczek z ZFŚS):

Główny księgowy

Monika Pietrak

DYSLEKSCJA

sobota, 16 marca 2019
Ogarnij Inżynierię

czwartek, 8 listopada 2018
We wrześniu nasza szkoła przystąpiła do projektu “Ogarnij Inżynierię” realizowanego przez Fundację Katalyst Engineering. Jest to bezpłatny, innowacyjny program edukacyjny, który łączy inżynierię, technologię druku 3D z wiedzą z przyrody, matematyki, informatyki i techniki. Szkolnym koordynatorem  projektu została Pani Dominika Miaz.
 W ramach tego projektu w tegorocznych czwartych  klasach na lekcjach matematyki, plastyki, przyrody, techniki i informatyki zostanie zrealizowany moduł “Tajemnice zielonych dachów”.

Sprwadź jakość powietrza

czwartek, 8 marca 2018