Biblioteka » Relacje z wydarzeń » Rok szkolny 2014/2015 » Warsztaty „Pan Kolberg, co skrzętnie notował”

Warsztaty „Pan Kolberg, co skrzętnie notował”

2 grudnia 2014r. klasa IVd wzięła udział w warsztatach poświęconych życiu i pracy Oskara Kolberga. Warsztaty zostały przeprowadzone przez panią Karolinę Błaszczak-Modzelewską i panią Annę Cyrych z Powiatowej Instytucji Kultury w Legionowie w ramach projektu „Sięgnij po Oskara”. W spotkaniu brali też udział uczniowie kl. IV-VI, którzy zgłosili się do konkursu o Oskarze Kolbergu.

Uczniowie, podzieleni na pięcioosobowe grupy obejrzeli najpierw interaktywną prezentację (Prezi), dotyczącą życia i pracy Oskara Kolberga, później wzięli aktywny udział w warsztatach w dwóch blokach:

• rozmowa o XIX wieku i wynalazkach (pokazanie pierwszych zdjęć i nagranego do nich odpowiedniego  głosu; zadaniem uczniów było odgadnąć, który głos pasuje do danego zdjęcia);
  • tło historyczne – na zasadzie burzy mózgów uczniowie mieli dopisać własne skojarzenia do podanych haseł:  folklor, mazur, kultura ludowa, obrzędy zwyczaje, tradycja ludowa.

Warsztaty umilił wszystkim uczestnikom quiz dotyczący magicznej mocy zwierząt, przesądów i obrzędów spisanych przez Kolberga, jak również zabawa w przepiórkę przy dźwiękach muzyki ludowej.

Uczniowie, dzięki warsztatom mogli szerzej zapoznać się z biografią Kolberga na tle historycznym, jego zainteresowaniami. Ponadto omówili „Pieśni ludu polskiego” i dzieło „Lud. Jego zwyczaje, sposób życia, mowa, podania, przysłowia, obrzędy, gusła, zabawy, pieśni, muzyka i tańce”. Rozszyfrowywali fragmenty rękopisów w grupach, dowiadując się przy tym, o czym pisał Kolberg, jak zbierał materiały, poznali też sposoby i metody zapisu muzyki, wiedzy o ludzie. Uczestnicy rozmawiali o tym, czym jest kultura ludowa, zobaczyli na prezentacji stroje ludowe z najbliższego otoczenia - wilanowski, kurpiowski, łowicki, tworzyli nawet samodzielnie stroje ze współczesnym akcentem.

Podsumowanie zajęć nastąpiło w postaci mini-debaty, nastąpiła dyskusja o tym czy (i jeśli tak – to dlaczego) dzieła Kolberga powinny być dziś ważne dla każdego z nas.

Zapraszamy do naszej galerii