Biblioteka » Relacje z wydarzeń » Rok szkolny 2014/2015 » ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA 2014

ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA 2014

25 listopada to dzień, w którym na całym świecie obchodzi się urodziny Pluszowego Misia! Choć trudno w to uwierzyć, pierwszy miś maskotka powstał 112 lat temu i do dziś pozostaje jedną z najwspanialszych zabawek dziecięcych.

Światowy Dzień Pluszowego Misia został ustanowiony 25 listopada 2002 roku dokładnie w setną rocznicę powstania tej popularnej maskotki.
A skąd się wziął pomysł? Są dwie, niekoniecznie wykluczające się historie. Ciekawsza z USA i mniej ciekawa z Niemiec. Amerykańska historia mówi, że pluszaka zawdzięczamy prezydentowi USA Teodorowi Roosveltowi. W 1902 roku podczas polowania, w którym brał on udział,  nie pozwolił zabić niedźwiadka.

Historię tę opisano (z rysunkami) w jednej z amerykańskich gazet. Rysunek zainspirował producenta zabawek, który stworzył pluszowego niedźwiadka. Nazwano go ( od zdrobnienia imienia prezydenta) - Teddy Bear.

Niemiecka geneza rodu zakłada, że misia stworzył  projektant Richard Steiff i pokazał na wystawie zabawek w Lipsku w 1903 roku.

Miś jest przyjacielem dzieci, czy zatem wypada zapomnieć o urodzinach przyjaciela? Miś to nie tylko pluszowa przytulanka, to ,,ktoś” bardzo bliski, czuły, cierpliwy i często niezastąpiony. Misiaczki towarzyszą dzieciom zarówno w chwilach radości jak i smutku. Są powiernikami dziecięcych tajemnic, ocierają łzy, pomagają zasypiać. To nic, że ucho się naderwało, to nic, że kolor wypłowiał. Czym starszy miś, tym więcej tajemnic posiada i bliższy jest dziecięcemu sercu.

Nasza szkoła od kilku lat aktywnie włącza się w obchody tego dnia. Przygotowujemy inscenizacje, konkursy, prezentacje multimedialne, zabawy.

W bieżącym roku 25 listopada gościliśmy uczestników III Międzyszkolnego Konkursu Plastycznego: „Mój przyjaciel – pluszowy miś” pod patronatem Prezydenta Miasta Legionowo wraz  z opiekunami i rodzicami, ponieważ bardzo ważnym punktem programu imprezy było wręczenie nagród i wyróżnień . Konkurs został przygotowany przez naszą szkołę, a adresowany był do uczniów klas 0-3 legionowskich szkół  i grup „0” w przedszkolach . Z prac, które napłynęły na konkurs, przygotowano wystawę, która zamieniła Czytelnię Multimedialną w magiczną krainę - Misiolandię. Wszystkie prace były wyjątkowe; niektóre wręcz oszałamiały technikami wykonania i wkładem pracy. Ostatecznie przyznano 20 nagród w 4 kategoriach,  dla pozostałych uczestników przygotowano drobne upominki.  Nagrody  ufundował Prezydent Miasta Legionowo.

W części artystycznej uroczystości zaproszeni goście obejrzeli: inscenizację: „Przygoda misia Uszatka i jego przyjaciół z jeżem” w wykonaniu klasy 0c pod kierunkiem wychowawczyni pani Katarzyna Olszewskiej, piosenki w wykonaniu klasy 2a pod kierunkiem pani Alicji Sitkowskiej-Warda oraz prezentację multimedialną przygotowaną przez panie Urszulę Jankowską i Dominikę Miaz. Myślimy, że wszyscy wyszli zadowoleni.

Do zobaczenia za rok! A teraz zapraszamy do naszej galerii!!!

Dominika Miaz

Urszula Jankowska