Biblioteka » Relacje z wydarzeń » Rok szkolny 2012-2013 » „Poczytaj mi, przyjacielu”

„Poczytaj mi, przyjacielu”

W bieżącym roku szkolnym już po raz czwarty nasza szkoła przystąpiła do realizacji programu edukacyjnego opracowanego przez Centrum Edukacji: „Poczytaj mi, przyjacielu”.
Grupka chętnych uczniów starszych klas SP2 i gimnazjalistów pod kierunkiem nauczyciela bibliotekarza Urszuli Jankowskiej odwiedza młodszych kolegów
z przedszkola i szkoły podstawowej i czyta im przygotowane wcześniej baśnie
i opowiadania. Po lekturze razem się bawią, rysują, rozwiązują krzyżówki.
Starsi uczniowie cenią sobie to, że mogą się sprawdzić w roli przewodników najmłodszych po świecie literatury. Maluchy bardzo lubią te spotkania i entuzjastycznie witają kolegów. Wierzymy, że nasza praca przyczyni się do wychowania pokolenia ludzi kochających czytanie!

Sprawozdanie z realizacji projektu: „Poczytaj mi, przyjacielu

Projekt realizujemy od II semestru  r.szk. 2009/2010. Zaczynaliśmy jako Szkoła Podstawowa nr 2 im. K. Makuszyńskiego w Legionowie. Od 2011r w progach naszego budynku powstało Gimnazjum nr 5, które również włączyło się w realizację projektu. Od bieżącego roku szkolnego funkcjonujemy jako Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 2 i kontynuujemy udział w projekcie „Poczytaj mi, przyjacielu”

W  II sem. b.r.szk.w projekcie uczestniczyło 10 uczennic z klas 6 SP nr 2 oraz 4 gimnazjalistki z Gimnazjum nr 5. Dziewczęta regularnie 2 razy w tygodniu spotykały się z uczniami klas 0-3 oraz przedszkolakami z PM nr 2 ( od bieżącego roku szk. w naszym ZSP nr 2), czytając im wybrane wspólnie lektury .

Wolontariuszki czytały  fragmenty książek, ale również organizowały dzieciom zabawy, quizy, konkursy, w których maluchy otrzymywały drobne nagrody.

Spotkania czytelnicze polubiliśmy wszyscy, a dziewczęta uwielbiają spotkania z przedszkolakami z PM.

Zgromadziliśmy pokaźny księgozbiór pozycji zalecanych przez Fundację „Cała Polska czyta Dzieciom”  i tych, które polubiły „nasze” dzieci.

W przyszłym roku będziemy kontynuować nasz projekt.

Urszula Jankowska