Biblioteka » Relacje z wydarzeń » Rok szkolny 2012-2013 » Obchody Roku Janusza Korczaka w bibliotece

Obchody Roku Janusza Korczaka w bibliotece

Zgodnie z Uchwałą Sejmu, z okazji - 70 rocznicy śmierci w obozie zagłady w Treblince
i 100 rocznicy założenia przez Janusza Korczaka Domu Sierot przy ulicy Krochmalnej w Warszawie (obecnie Jaktorowskiej), 1 stycznia 2012 r. rozpoczął się Rok Janusza Korczaka – lekarza, wybitnego pedagoga, pisarza, publicysty, działacza społecznego, prekursora działań na rzecz praw dziecka i całkowitego równouprawnienia dziecka.
Janusz Korczak był jedną z najpiękniejszych i zarazem najtragiczniejszych postaci w polskiej historii. To piękno tkwiło w jego pracy, mądrości, idei dobra, jaka mu przyświecała i odwadze jej propagowania oraz wdrażania w czasach, kiedy jeszcze ani rodzice, ani pedagodzy nie traktowali dzieci w myśl naczelnej zasady Starego Doktora: „Nie ma dzieci, są ludzie”.
Jako podsumowanie działań związanych z obchodami Roku Korczakowskiego biblioteka szkolna zaprosiła uczniów klas IV-VI SP oraz I-II Gimnazjum do Czytelni multimedialnej na wystawę poświęconą temu Wielkiemu Przyjacielowi dzieci oraz pokaz wybranych fragmentów filmu zrealizowanego przez Agnieszkę Ziarek pt.:„Janusz Korczak – król dzieci”. Zapoznano się również z fragmentami książki J. Korczaka: „Prawidła życia” .
Na zakończenie uczniowie zostali zaproszenie do udziału w konkursach interdyscyplinarnych: „Janusz Korczak wielki przyjaciel dzieci” (dla SP) i „Bądź sobą – szukaj własnej drogi. Janusz Korczak” (dla G ) organizowanych przez Ośrodek Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów w Warszawie pod honorowym patronatem Adama Struzika – Marszałka Województwa Mazowieckiego - szczegółowe informacje o konkursach dostępne w bibliotece, a także na stronie internetowej http://korczak.oeiizk.waw.pl/