Biblioteka » Relacje z wydarzeń » Rok szkolny 2010-2011 » „Nie tylko Koszałek Opałek” – 100. rocznica śmierci Marii Konopnickiej

„Nie tylko Koszałek Opałek” – 100. rocznica śmierci Marii Konopnickiej

08.10.2010 r. minęła 100. rocznica śmierci polskiej pisarki Marii Konopnickiej.
Z tej okazji biblioteka w dniach 27 X - 03XI 2010 zaprasza uczniów i nauczycieli na wystawę i wykład o życiu i twórczości poetki połączony z prezentację multimedialną.
Maria Konopnicka pisała nowele, opowiadania, wiersze i poematy. Spora część jej dorobku to twórczość dla dzieci. Pisała piękne wiersze dla najmłodszych. Odkrywała w nich przed dziećmi świat wiejskiej przyrody. Dzieci za sprawą jej wierszy spotykają bociana, jaskółki, żaby, zające, poznają uroki czterech pór roku oraz piękno otaczającej przyrody. Wierszyki Marii Konopnickiej pamięta się przez całe życie, a gdy na świecie pojawią się własne dzieci, czyta się im jej twórczość z przyjemnością.
Maria Konopnicka była niezwykła kobietą. Zawsze wrażliwa na krzywdę, spiesząca wszystkim z pomocą. Pozostaje ona w naszej pamięci także jako współorganizatorka międzynarodowego prostemu przeciwko prześladowaniu dzieci polskich we Wrześni.
Poetka włożyła wiele serca w twórczość patriotyczną: 102lata temu- w 1908 r. podarowała nam i przyszłym pokoleniom Polaków „Rotę". „Nie rzucim ziemi skąd nasz ród"- to słowa, które w każdym z nas wzbudzają poczucie dumy i tożsamości narodowej. Tekst „Przysięgi" towarzyszył narodowi polskiemu w wielu najtrudniejszych momentach, prowadząc do zwycięstwa .
Uczniowie podczas wykładu wysłuchają tej pieśni w wykonaniu chóru szkolnego LO
im. M. Konopnickiej w Legionowie.
To ważne, że Polacy pamiętają o tej dzielnej, szlachetnej osobie, której słowa krzepiły narodowego ducha w wielu najtrudniejszych momentach.