Biblioteka » Projekty czytelnicze » Szkolny Tydzień Czytania » II Szkolny Tydzień Czytania 2015/2016

II Szkolny Tydzień Czytania 2015/2016

Wszyscy chcemy, aby nasze dzieci wyrosły na mądrych, dobrych i szczęśliwych ludzi, aby były samodzielne, zbudowały trwałe rodziny, wnosiły twórcze działanie w życie społeczne. Wszyscy wiemy, że czytanie dzieciom wartościowych książek, kształtowanie potrzeby i nawyku czytania jest warunkiem niezbędnym, by ten cel osiągnąć. Biblioteka szkolna stara się być centrum propagowania czytelnictwa i kształcenia zainteresowań czytelniczych uczniów. Często wspierają ją w tych działaniach nauczyciele i rodzice. I tak było w tym roku podczas II SZKOLNEGO TYGODNIA CZYTANIA, który trwał w naszej szkole w dniach 11-15 kwietnia 2016 r.


Teraz nadszedł czas na podsumowanie.
Trzeba przyznać, że działo się naprawdę wiele i za to należą się PODZIĘKOWANIA WSZYSTKIM, którzy rozumieją ważność realizowanej akcji i aktywnie na nią odpowiedzieli.

ŚWIETLICA

W świetlicy szkolnej każdy dzień poświęcony był jednej bajce. Po przeczytaniu uczniowie wykonywali ilustracje do nich, zakładki, sylwetki postaci bajkowych umocowane na wykałaczkach. Dzieci w grupach wykonały również prace na konkurs plastyczny pt. " Leśne Głupki " inspirowane książką Małgorzaty Strzałkowskiej o tym samym tytule.

KLASY 0

Klasa 0a rozpoczęła Tydzień od wysłuchania wiersza J. Brzechwy "Na straganie". Dzieci wykonały kukiełki warzywne do tego wiersza. We wtorek Zerówkowicze czytali kolejny wiersz J. Tuwima "Lokomotywa", a następnie w grupach wykonali pociąg z wagonami, które występują w wierszu. Najwięcej satysfakcji sprawiła uczniom zabawa grupowa - inscenizacja do wiersza J. Tuwima "Rzepka" z własnoręcznie wykonanymi opaskami przedstawiającymi postaci występujące w wierszu.
Tydzień czytania w klasie 0b rozpoczął się od wysłuchania wiersza J. Brzechwy "Kaczka Dziwaczka". Następnie dzieci wykonywały ilustracje, które później wykorzystały do dalszej zabawy. W następnych dniach dzieci przygotowały się do inscenizacji wiersza J. Brzechwy "Ptasie radio" z wykorzystaniem przepasek z wizerunkami ptaków.

KLASY 1

Uczniowie codziennie rozpoczynali dzień od wysłuchania wiersza Juliana Tuwima lub Jana Brzechwy czytanych przez wychowawcę. Wiersze tych lubianych przez wszystkich autorów były okazją do zabawy słowem, wspólnego recytowania, ćwiczeń dykcji, a także inspiracją do prac plastycznych. W klasie 1a oparciu o utwór „Żuk” powstała inscenizacja grupowa, która pozwoliła dzieciom wcielić się w role biedronek, muchomorów i tytułowych żuków. Radości i śmiechu było przy tym co niemiara. Podsumowaniem projektu była wizyta w bibliotece, podczas której wspólnie z panią Dominiką Miaz uczniowie rozwiązywali rebusy i zagadki dotyczące twórczości Juliana Tuwima lub Jana Brzechwy. Wspólnie wykonali również plakaty do wierszy „Lokomotywa” i „Rzepka”. Podczas lekcji poświęconej czytelnictwu uczniowie wykonali „Błyskawiczne książeczki tematyczne”. Na kolorowych kartkach jednakowego formatu uzupełniali zdania rozpoczynające się od słów: Dlaczego warto czytać…; Poleć książkę koledze; Warto czytać, bo…. ; Książka to…; Lubię czytać, bo,…; Czytanie jest ważne, bo…; Czego nie lubi książka? Kartki spięte kolorową wstążką stworzyły atrakcyjne książeczki, z których uczniowie byli bardzo dumni. Klasa 1e wykonała dodatkowo książeczki pt. „Moje przygody z postacią literacką”. W tygodniu czytania w klasach pierwszych nie zabrakło również twórczości H. Ch. Andersena. Uczniowie w podsumowaniu czytania wybranych baśni, wykonali plakaty pt: "W świecie baśni Andersena".

KLASY 2

Efektem czytelniczego tygodnia w klasach drugich były atrakcyjne niezwykle kolorowe bajkowe zakładki. Powstały również ilustrowane książeczki dla najmłodszych, w których tekście zastąpiono rysunkami brakujące wyrazy. Chętni uczniowie klas drugich w ramach akcji „Poleć książkę koledze/koleżance” przygotowali w domu prezentacje multimedialne na temat swojej ulubionej książki. Następnie podczas wizyt w czytelni multimedialnej prezentowali swoją pracę oraz czytali fragment wybranej książki, zachęcając innych do wypożyczenia wskazanej pozycji.

KLASY 3

Uczniowie podczas lekcji prezentowali przyniesione przez siebie książki i zachęcali swoich kolegów i koleżanki do ich przeczytania, inni pisali list do bohaterów literackich. Uczniowie klasy 3c wykonali lapbooki (kolorowe, pełne sekretnych schowków z informacjami książeczki tematyczne), w których zamieścili informacje o Hugh Loftingu – autorze lektury „Doktor Dolittle i jego zwierzęta”. Opisali również bohaterów książki oraz ich przygody. Zamieścili także ciekawostki o Afryce i zwierzętach, które tam żyją.

KLASY 4-6

Efekty Tygodnia Czytania były różnorodne i bardzo ciekawe. Uczniowie zaprezentowali plakaty reklamujące ich ulubione książki. Wybrali te, których czytanie sprawiło im największą przyjemność. Wśród proponowanych lektur znalazły się m.in. "Mały Książę", "Dziennik Cwaniaczka", "O psie, który jeździł koleją", "Przygody Mikołajka". Książki zareklamowane przez kolegów wzbudziły zainteresowanie, które dało się odczuć w bibliotece, ponieważ wkrótce wypożyczano właśnie te książki. Uczniowie przygotowali gazetkę „Czytelnicze inspiracje”, na której umieścili cytaty podkreślające wartość czytania w życiu każdego człowieka. Młodzież zaprezentowała również własną twórczość, pisząc prace na temat: „A oto moja baśń”, „ Podróż do baśniowej krainy marzeń”, „Spotkanie z niezwykłą baśniową postacią”.