Biblioteka » Projekty czytelnicze » Szkolny Tydzień Czytania » I Szkolny Tydzień Czytania 2014/2015

I Szkolny Tydzień Czytania 2014/2015

W ramach projektu „Szkoła z klasą 2.0” w dniach od 9 lutego do 13 lutego w naszej szkole odbył się Tydzień Czytania. W tych dniach nauczyciele wraz z uczniami brali udział wielu akcjach i projektach związanych z czytaniem.

Teraz nadszedł czas podsumowania.

Trzeba przyznać, że działo się naprawdę wiele i za to należą się PODZIĘKOWANIA WSZYSTKIM, którzy zrozumieli ważność realizowanej akcji i aktywnie na nią odpowiedzieli.

Plakaty

Na początku tygodnia chętni uczniowie przygotowali plakaty propagujące czytanie, zachęcające do odwiedzania biblioteki, reklamujące książkę. Wykonane zostały liczne plakaty z hasłami: „Idź do biblioteki a dowiesz się”, „ Czytać chcesz, więcej wiesz”, „ Czytając książki, możesz przeżyć wielkie przygody”, „ Moja miłość do książek”, „Kto czyta książki, żyje podwójnie”. Wykonane przez nas prace swoją pomysłowością zachwyciły naszych kolegów, koleżanki, nauczycieli. Uczniowie należący do grupy – „Mądre Sówki” wskazywali drogę do biblioteki szkolnej, trzymając własnoręcznie wykonaną „łapę”, będącą swoistym znakiem informacyjnym -drogowskazem -z napisem „Szkolna biblioteka już na ciebie czeka”. Reklamowane było miejsce, w którym uczeń czuje się w szkole najlepiej. Wykonano 30 zakładek do książek, na których zapisano złote myśli, aforyzmy i sentencje. Trzydziestu uczniów, kolejno korzystających w tym dniu z biblioteki szkolnej, mogło po wypożyczeniu książki otrzymać zakładkę.

Błyskawiczne książeczki tematyczne

W klasach 3 szkoły podstawowej podczas lekcji poświęconej czytelnictwu uczniowie wykonali „Błyskawiczne książeczki tematyczne”. Na kolorowych kartkach jednakowego formatu uzupełniali zdania rozpoczynające się od słów: Dlaczego warto czytać…; Poleć książkę koledze; Warto czytać, bo…. ; Książka to…; Lubię czytać, bo,…; Czytanie jest ważne, bo…; Czego nie lubi książka? Kartki spięte kolorową wstążką stworzyły książeczkę.

Reklama książki

Klasa 3b wykonała lapbooki (kolorowe, pełne sekretnych schowków z informacjami, własnoręcznie wykonane książeczki tematyczne) oraz reklamę książki w plakacie zatytułowaną „Co czyta,
co poleca 3b”. Plakaty uczniów zostały wywieszone na wystawie w czytelni multimedialnej. Prace dotyczyły wybranych przez uczniów książek. Dzieci pięknie ilustrowały dowolną, ciekawą książkę, krótko ją opisując. Tekst pisany przez uczniów miał zachęcić innych do przeczytania danej książki. Wystawa spotkała się z dużym zainteresowaniem. Klasa 3a wykonała w grupach plakaty reklamujące książkę Pt. „Magiczne Drzewo:.

Uczniowie klas 2c i 2b Szkoły Podstawowej podczas lekcji prezentowali przyniesione przez siebie książki i zachęcali swoich kolegów i koleżanki do przeczytania danej pozycji. Na zakończenie zajęć uczniowie klas 2c i 2b, wykonali projekt okładki książki, którą reklamowali. W klasie 4b zamiast zwykłej lekcji, odbyły się zajęcia: Moja ulubiona książka. Uczniowie tego dnia zamiast podręczników i zeszytów przynieśli swoje ulubione domowe lektury, opowiedzieli o nich. Mogli także przeczytać najciekawsze fragmenty oraz pożyczyć zainteresowanym kolegom swoją książkę.

Gimnazjaliści również reklamowali swoją lekturę na wybranych lekcjach języka polskiego.

Z wizytą w bibliotece

Biblioteka szkolna gościł najmłodszych, którzy chętnie rozmawiali o czytaniu i książce, zgłębiali tajniki pracy bibliotekarza, oraz szukali odpowiedzi na wiele pytań.

Czytamy innym

Wszyscy wiemy, że systematyczny kontakt dziecka z książką aktywizuje jego rozwój intelektualny i emocjonalny, budzi wrażliwość estetyczną, sprzyja rozwijaniu postaw twórczych oraz wyzwala ekspresję dziecięcą. W związku z tym, w ramach naszej akcji podjęliśmy działania „Czytam innym” oraz „Mamo, tato poczytaj nam na dzień dobry”. Nasze działania wspierane były przez zaproszonych do przedszkola i szkoły gości.

Dzieciom czytali: rodzice naszych wychowanków, dyrektorzy, pracownicy naszej szkoły oraz gimnazjaliści.

Pragniemy wszystkim podziękować za czas, który nam poświęcili i za miło spędzone chwile. Dziękujemy naszej Pani Dyrektor Dorocie Kuchcie, Paniom Wicedyrektor: Anicie Brzozowskiej, Beacie Szlachetce i Agnieszce Rosłoniec, które mimo wielu obowiązków znalazły czas i z książką w ręku odwiedziły naszych uczniów.

Nasza Pani pedagog Adrianna Falkowska i Pani psycholog Justyna Kordowiecka odwiedziły nasze przedszkolaki. Paniom również bardzo serdecznie dziękujemy.

Serdecznie dziękujemy Panu Tomaszowi Talarskiemu, który podczas odwiedzin uczniów klas I w ramach warsztatów poświęconych produkcji filmów zgodził się wziąć udział w naszej czytelniczej akcji.

Ogromne podziękowania kierujemy do rodziców, którzy w ramach akcji „Mamo, tato poczytaj nam na dzień dobry” zgłosili chęć odwiedzenia oddziałów swoich pociech.

Nasze przedszkole odwiedziły: Pani Kinga Sołek (Szafirki), Pani Magda Skrzypczak (Szafirki), Pani Sylwia Błaszczak (Muszelki).

Nasza akcja cieszyła się również ogromnym zainteresowaniem wśród rodziców naszych zeróweczek. Codziennie rano jeden z rodziców czytał dzieciom, krótką bajeczkę na dzień dobry.

Dziękujemy:

Pani Katarzynie Borowik , Pani Agnieszce Podgórskiej, Pani Aleksandrze Chaber, Panu Markowi Głowackiemu, Pani Annie Łogin, Pani Elżbiecie Przybysz, Pani Katarzynie Pniewskiej, Pani Agnieszce Chałupczyńskiej, Pani Katarzynie Lewickiej, Pani Monice Żołnierzak, Pani Klaudii Melon, Pani Urszuli Sosnowskiej, Pani Katarzynie Tyczyńskiej, Pani Marzenie Kaczorowskiej, Pani Grażynie Przybyszewskiej, Panu Łukaszowi Książek.

Dziękujemy rodzicom i jednocześnie pracownikom naszej szkoły Pani Monice Bnak, Pani Renacie Banach, Pani Bogusławie Dytrych, Pani Monice Pietrak, Pani Monice Goszczyńskiej-Bartkowskiej.

Dziękujemy uczniom naszej szkoły – uczestnikom koła „Poczytaj mi przyjacielu” oraz wszystkim innym, którzy włączyli się do „Tygodnia czytania”.

Skrzynia książek – podaruj książkę

W bibliotece szkolnej przygotowano skrzynię „Podaruj książkę”, do której każdy mógł włożyć książkę, którą chciał podarować koledze lub bibliotece.

List do postaci literackiej

Uczniowie klasy II b gimnazjum postanowili zredagować list do postaci literackich. Najczęściej wybieranymi bohaterami byli: Romeo i Julia, Harry Potter, Bilbo Baggins.
Uczniowie w swoich listach wskazywali na pozytywne zachowania postaci literackich. Podkreślali szczególnie te cechy, które warto naśladować. Autorzy najciekawszych listów zostali nagrodzeni, a ich prace umieszczono na tablicy wyróżnionych. Dzięki temu uczniowie całej szkoły mogli je przeczytać. Uczniowie klasy 4b napisali listy do Ducha Maćka-głównego bohatera książki „Duch starej kamienicy”, zaadresowali koperty i wysłali je na „adres” tej postaci.

Z kamerą wśród przedszkolaków

Biblioteka szkolna wraz z uczennicami klasy 2B przeprowadziła wywiady wśród przedszkolaków i klas 0 pt. „Co o czytaniu myślą najmłodsi?” . Odpowiadali na pytania zadawane przez starsze koleżanki. Oto efekt naszej pracy, zachęcamy do obejrzenia. https://www.youtube.com/watch?v=Pc_5DcUlj7I&feature=youtu.be

Wywiady uczniów z nauczycielami (i nie tylko).

Ponadto klasa VI d przeprowadziła wywiady z koleżankami i kolegami na temat czytelnictwa, ulubionych gatunków literackich, uczniowie pytali o plusy szkolnej biblioteki i przewagę książki nad komputerem.

Audiobooki nagrywane przez gimnazjalistów.

Chętni uczniowie klasy gimnazjum nagrywali audiobooki dla swoich młodszych kolegów i koleżanek.