Biblioteka » Projekty czytelnicze » Nasz Patron Kornel Makuszyński » Wycieczka Szlakiem Kornela Makuszyńskiego 2016

Wycieczka Szlakiem Kornela Makuszyńskiego 2016

W dniach 7-9 maja br. 42-osobowa grupa uczniów SP 2 Legionowo - przedstawicieli klas III-VI - wzięła udział w wycieczce dydaktycznej Szlakiem Kornela Makuszyńskiego - Patrona szkoły. Wycieczka została zorganizowana z okazji zbliżającego się jubileuszu 20-lecia nadania Szkole Podstawowej nr 2 imienia autora Koziołka Matołka.
Pierwszego dnia uczniowie zwiedzili Kraków, gdzie wielokrotnie przebywał Makuszyński. Zwiedzanie zaczęli od Katedry na Wawelu, krypt władców Polski, polskich pisarzy, poetów, dzwonu Zygmunta, a następnie Traktu Królewskiego, Sukiennic, Collegium Maius i Kościoła Mariackiego, a w nim ołtarza Witta Stwosza. Zwiedzili ponadto Barbakan, Muzeum Jana Matejki, zjedli obiad w Jamie Michalika - słynnej kawiarni artystów Młodej Polski. Wieczorem wszyscy uczestnicy wycieczki spotkali się ze Smokiem Wawelskim, ziejącym ogniem a potem mogli podziwiać Kraków nocą.
Drugi i trzeci dzień był poświęcony na zwiedzanie Zakopanego. Uczniowie rozpoczęli zwiedzanie od Muzeum Tatrzańskiego. Po nim wjechali kolejką na Gubałówkę, z której mogli podziwiać piękną panoramę polskich i słowackich Tatr. Kolejnym punktem programu był spacer Dolinką Białego i zwiedzanie Wielkiej Krokwi. Następnie wszyscy uczestnicy udali się na Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku. Pomodlili się nad grobem Kornela Makuszyńskiego, czcząc jego pamięć minutą ciszy. Wieczorem odbył się wieczorek poetycki o Patronie, w czasie którego uczniowie mogli za swoja wiedzę o nim otrzymać nagrody.
Trzeciego dnia uczniowie zwiedzili Muzeum Kornela Makuszyńskiego w willi Opolanka. Mogli zobaczyć gabinet pisarza, sypialnię, zbiór jego fotografii, obrazów i dzieł. Na koniec wizyty w muzeum każdy uczeń otrzymał pamiątkową książeczkę od pani przewodnik i mógł nabyć symboliczną figurkę Koziołka Matołka. Potem był spacer po zakopiańskich Krupówkach i możliwość zakupienia drobnych pamiątek .
Wycieczka dydaktyczna Szlakiem Kornela Makuszyńskiego - autora uśmiechniętych książek - była bardzo udana. Mogliśmy dzięki niej osobiście odwiedzić miejsca, w których żył i tworzył nasz Patron, ale też bardziej poznać jego losy i fakty z życia.
Dziękujemy sponsorom naszej wycieczki, dzięki którym jej koszt był znacznie niższy: Prezydentowi Miasta Legionowo Panu Romanowi Smogorzewskiemu, Panu Rafałowi Chorążak, Proboszczowi Parafii św. Jana Kantego w Legionowie i sklepikowi szkolnemu.
Cieszymy się, że okazaliście nam Państwo swoje wsparcie, serce i wyraziliście chęć pomocy.
Dziękujemy też wszystkim uczniom, którzy godnie reprezentowali szkołę poza jej murami zarówno swoją osobą, wiedzą, jak i kulturą.

Bogusława Dytrych
Urszula Jankowska