Dzień Kota z Bzikiem

„Bo koty są dobre na wszystko.
Na wszystko, co życie nam niesie.
Bo koty to czułość i bliskość.”
F. Klimek

Koty, jako jedne z najbardziej popularnych zwierząt domowych, uszczęśliwiają ludzi, ale kot może znaleźć też u nas szczęście, jeżeli wiemy czego naprawdę potrzebuje. Naszym ulubieńcom poświęcony został Dzień Kota, święto obchodzone na całym świecie 17 lutego. Każdego roku w szkole dzień ten jest okazją do radosnego dzielenia się osobistymi przeżyciami o kotkach, kocurach i kiciach. My również uczestniczyliśmy w zajęciach przygotowanych w bibliotece szkolnej.Zabawę rozpoczęliśmy od pokonania drogi czarnych łapek, która doprowadziła nas do pierwszej koperty z listem od Rademenesa. Z listu dowiedzieliśmy się, czego będzie dotyczyła zabawa. Musieliśmy wykonać siedem zadań, które koty ukryły w różnych miejscach biblioteki i czytelni. Ruszyliśmy na poszukiwania. Radamenes wskazał nam miejsce, w którym ukryty był pierwszy list z zadaniem. Naszym zadaniem było naśladowanie „mowy” kota. Zatem według instrukcji kota Felixa miauczeliśmy i mruczeliśmy jak duże koty lub małe kotki. Drugi list, który znaleźliśmy w czytelni był od Kitty Kociejłapki. Zadanie, które dla nas przygotowała polegało na naśladowaniu ruchów kota. W kolejnym liście poznaliśmy Bastet, czyli kota egipskiego, a dokładniej egipską boginię. Jak na Egipt przystało, musieliśmy rozszyfrowywać hieroglify… Daliśmy radę. Kot Bonifacy zdradził nam jak odczarować pecha gdy zobaczymy czarnego kota. Poruszaliśmy się więc po czytelni, a gdy pani Dominika podniosła emblemat przedstawiający czarnego kota, należało zrobić trzy kroki wstecz i obrócić się, aby odczarować pecha. W kolejnym zadaniu kotka Marlena zaproponowała, abyśmy spróbowali pić tak jak koty. Piliśmy sok z miseczki używając tylko języka. Musimy przyznać, że nie było to takie łatwe. Ruszyliśmy na poszukiwanie kolejnej koperty, którą kot Salem ukrył pod jednym ze stolików. Tym razem kocim zadaniem była gra memory, którą dobrze znamy, więc szybko wykonaliśmy to zadanie, tym samym zdobywając ostatnią odznakę na naszej karcie zadań. Na zakończenie każdy z nas otrzymał koci emblemat oraz dyplom. Już nie możemy doczekać się kolejnego spotkania w bibliotece szkolnej.

Uczniowie klasy 1e