Znajdujesz się w:
Biblioteka » Gimnazjaliści polecają » "Mały Książę" Antonine De Saint-Exupery

"Mały Książę" Antonine De Saint-Exupery

"Mały Książę" Antonine De Saint-Exupery to książka, którą każdy zinterpretuje inaczej. Myślę, że aby zrozumieć jej prawdziwy sens trzeba po prostu do niej dorosnąć.

Książka opowiada o chłopcu, który podróżuje po różnych planetach w poszukiwaniu prawdziwej przyjaźni. Napotyka na swojej drodze kilka postaci, z którymi przeprowadza krótką rozmowę. Każda dotyczy innych kwestii moralnych. Król jest uosobieniem ludzi lubiących rozkazywać, podporządkowujących sobie innych. Próżny ukazuje ludzi egoistycznych, patrzących tylko na siebie i swoje dobro.Pijak to osoby popadające w nałogi. Biznesmen stawiał jako pierwsze dobra materialne. Latarnik był bardzo pracowity, a geograf prezentował mądrość. Autor pokazuje, że te osoby nie mają pojęcia o tak ważnych kwestiach jakimi są miłość czy przyjaźń, bo są zajęci "byciem dorosłym". Lektura ma na celu podkreślić jak ważne są to wartości w życiu każdego człowieka.

Książka skłania do refleksji. Jest jedną z lepszych, jakie czytałam. Na pewno nie raz do niej wrócę. "Mały Książę" to idealna lektura dla osób w każdym wieku.

 

Nikola Stawska klasa 3B