Znajdujesz się w:
Biblioteka » Gimnazjaliści polecają » „Hera moja miłość” Anna Onichimowska

„Hera moja miłość” Anna Onichimowska

„Coraz częściej czułem, że nie potrafię wyrazić słowami tego, co chciałbym. Mojej całej nie potrzebnej nikomu miłości. Po co wam tyle języków, jeśli nie umiecie porozumieć się w swoim własnym, myślałem, przyglądając się rodzicom. Pewnie to po nich odziedziczyłem tę niemożliwość”. Kiedy w rodzinie wszyscy się unikają idealnym rozwiązaniem wydaje się ucieczka,  ta od własnych lęków i problemów.

             Książka Anny Onichimowskiej została wydana w 2004 roku.  Zawiera  dwie kontynuacje losu rodziny Jacka „Lot komety” oraz „Demony na smyczy”.  Autorka pisząc tą książkę chciała przerwać milczenie dotyczące rodzin  osób uzależnionych.

             Rodzina Nowickich, czyli bohaterowie książki z pozoru wydają się być doskonali. Matka i ojciec zajmują ważne stanowiska, mają dwójkę synów, piękny dom i wspaniały ogród.   Jednak od wielu lat nie rozmawiają ze sobą, nie potrafią ze sobą żyć wpadają w uzależnienia – Jacek sięga po narkotyki, mama liczy się tylko z karierą,  a ojciec   ma problemy z alkoholem.  Wszyscy zapominają o młodszym synu Michałku, którym zajmuje się opiekunka. Kiedy pewnego dnia Michał chce spróbować   jak smakują „ papierosy” Jacka do rodziny dociera okrutna prawda.

            Autorka świetnie ukazała  takie problemy  jak : uzależnienia, brak zrozumienia w rodzinie, brak miłości czy niemocy dziecka. W książce  nie zabrakło dokładnych opisów  odczuć bohaterów.  Od początku wciąga nas ciekawość co stało się z młodszym bratem Jacka  i jak  potoczy się sytuacja w ich rodzinie.

            Książka „Hera moja miłość” jest idealna dla osób, które czują się  samotne w swoich problemach oraz zagubionych nastolatków, którzy chcą sobie pomóc.

 

Daria Szymborska klasa 3B