Biblioteka » Gimnazjaliści polecają » „Chłopiec w pasiastej piżamie" John Boyne

„Chłopiec w pasiastej piżamie" John Boyne

Autorem książki pt. „Chłopiec w pasiastej piżamie" jest John Boyne, tłumaczenie Paweł Łopatka. Pierwsze wydanie miało miejsce w 2006r. Na jej podstawie nakręcono film w 2008r.
         Historia opowiada o życiu dwóch chłopców, którzy urodzili się w tym samym dniu, miesiącu i roku. Pochodzą z innych narodów. Bruno to syn niemieckiego oficera, żyje podczas wojny. Tuż przy jego domu znajduje się obóz koncentracyjny. Jest w nim uwięziony Schmul, syn żydowskiego zegarmistrza. Zna wojnę od tej najgorszej, najbardziej nieludzkiej strony. Został uwięziony wraz ze swoją rodziną. Wojna odebrała mu spokojne dzieciństwo, bezpieczeństwo i plany na przyszłość.
Pierwszy raz przypadkowo spotkali się przy ogrodzeniu obozu. Chłopcy szybko się zaprzyjaźnili. Następnie spotykali się tam regularnie. Bruno nie wiedział, że to dla niego zakazany owoc. Codziennie odwiedzał swego kolegę. Przynosił mu jedzenie, grali w warcaby i dużo rozmawiali.
Pewnego dnia Bruno wszedł na teren obozu w przebraniu więźnia. Oficerowie zagonili żydów do pomieszczenia pod pretekstem umycia się. Jednak zamiast wody został wpuszczony trujący gaz. Jednym z poszkodowanych osób był Bruno. Zło, które wyrządzał niemiecki oficer obróciło się przeciwko niemu i dotknęło jego rodziny.

Według mnie książka jest warta polecenia. Bardzo się wzruszyłam. Mam nadzieję, że Wam się również spodoba. Morał książki to, że przyjaźń może narodzić się w każdej chwili i miejscu na Ziemi.

Zuzanna Górska klasa 3B