Sezamie otwórz się

„Sezamie otwórz się!”  to pierwsze zajęcia, w których uczestniczyli uczniowie klasy 3b wraz z wychowawca panią Dorota Mantur i panią Dominiką Miaz w Miejskiej Bibliotece Publicznej.  Celem spotkania było pokazanie dzieciom, że biblioteka to miejsce atrakcyjne oraz rozbudzenie zainteresowań czytelniczych. Zajęcia rozpoczęliśmy od wpisania na plakat przygotowany dla nas przez panią Małgosię tytułów książek, które kochamy. Następnie  odwiedziliśmy poszczególne działy biblioteki, poznaliśmy główne zasady korzystania ze zbiorów bibliotecznych oraz różne rodzaje i formy książek. Dowiedzieli się jak zostać czytelnikiem  oraz  jak znaleźć książkę na półce. Wspólnie z panią Małgosią omówiliśmy drogę książki od pisarza do czytelnika oraz etapy jej powstawania.  Bardzo ciekawą zabawą było rozwijanie myśli „Książka jest jak….., bo…..”, każdy z nas  wybieram rekwizyt, a później uzupełnialiśmy myśl, np.: „Książka jest jak czekolada, bo nie mogę bez niej żyć”, „Książka jest jak sztabka złota, bo mądrości w niej zawarte są cenniejsze niż złoto”. Na zakończenie spotkania przygotowaliśmy plakat „Warto przeczytać”, gdzie każdy zapisywał tytuł książki, którą poleciłby koleżance, koledze.