Biblioteka » Projekty czytelnicze » PoczyajMy » Rok szkolny 2018/2019

Rok szkolny 2018/2019

Już od 10 lat uczestniczymy w projekcie Centrum Edukacji Obywatelskiej: „PoczytajMy”.

Przez kilka pierwszych lat projekt funkcjonował pod nazwą „Poczytaj mi, przyjacielu”.

W ramach programu  chętni uczniowie z klas 4-8 sp i 3 klas gimnazjum przy wsparciu dorosłych opiekunów tworzą kluby czytelnicze  i przygotowują regularne spotkania czytelnicze dla dzieci  z Przedszkola Miejskiego nr 2 i klas 0-3 szkoły podstawowej.

Ale wspólne czytanie to nie wszystko! Po lekturze razem się bawią, rysują, tańczą, śpiewają, przygotowują inscenizacje teatralne, a także uczą!

Z udziału w programie korzyści wynoszą i słuchający i lektorzy. Czytając dzieciom nasi uczniowie zaspokajają potrzebę akceptacji społecznej oraz zyskują uznanie u swoich słuchaczy. Okazuje się , że głośne czytanie uważnemu słuchaczowi może być przyjemnością również dla czytającego. To, co do tej pory często było udręką, stało się przyjemnością. Poczucie sukcesu dodaje uczniom wiary w siebie, a niektórzy odkrywają w sobie talent pedagogiczny i aktorski.

Z drugiej strony głośne czytanie maluchom rozwija ich wyobraźnię, pamięć, pomysłowość, wzbudza w nich ciekawość świata.