Znajdujesz się w:
Biblioteka » Aktualności » 2016/2017 » Finał - „Po nitce do kłębka, czyli zagadki detektywistyczne Lassego i Mai”

Finał - „Po nitce do kłębka, czyli zagadki detektywistyczne Lassego i Mai”

Finał

I POWIATOWEGO MIĘDZYSZKOLNEGO KONKURSU CZYTELNICZEGO DLA UCZNIÓW KLAS DRUGICH I TRZECICH
SZKOŁY PODSTAWOWEJ
 pod patronatem PREZYDENTA MIASTA LEGIONOWO

 

„Po nitce do kłębka,
czyli zagadki detektywistyczne Lassego i Mai”

 

17.03.2017r. odbył się finał I Powiatowego Międzyszkolnego  Konkursu  Czytelniczego dla uczniów klas drugich i trzecich szkoły  podstawowej   pod patronatem Prezydenta Miasta Legionowo pt. „Po nitce do kłębka,  czyli zagadki detektywistyczne Lassego i Mai”. Organizatorami konkursu był Zespół Szkolno - Przedszkolny nr 2  w Legionowie.

W konkursie uczestniczyły 4-osobowe drużyny wybrane w etapie szkolnym  z następujących szkół: Szkoła Podstawowa nr 1, Szkoła Podstawowa nr 2, Szkoła Podstawowa nr 4, Szkoła Podstawowa nr 7, Szkoła Podstawowa nr 8, Szkoła Podstawowa w Józefowie.

 

Obowiązywała znajomość 5 książek  Martina Widmarka - Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai  „Tajemnica Hotelu”, „Tajemnica Kina”, „Tajemnica Mumii”, „Tajemnica Zwierząt”, „Tajemnica Diamentów”. Akcja książek rozgrywa się w małym szwedzkim miasteczku Valleby i jego okolicach. Główni bohaterowie, Lasse i Maja, chodzą do tej samej klasy i wspólnie prowadzą małe biuro detektywistyczne. Trzeba przyznać, że wyobraźni im nie brakuje i na polu detektywistycznym radzą sobie całkiem nieźle. W zaadaptowanej na biuro piwnicy mają sprzęt, którego nie powstydziłby się Sherlock Holmes. Aparat fotograficzny, lornetka, szkło powiększające, sztuczne nosy i peruki, a także sejf, w którym dzieci trzymają zarobione pieniądze.

Jeśli myślicie, że w małym miasteczku, jakim jest Valleby nie ma miejsca na tajemnicze zagadki kryminalne, grubo się mylicie, bo Maja i Lasse na brak zleceń nie mogą narzekać. Okazuje się, że nie dość, że mają smykałkę do interesów, to jeszcze całkiem nieźli z nich profesjonaliści. Spostrzegawczość, dociekliwość i anielska cierpliwość, którą muszą się wykazać podczas długich obserwacji sprawiają, że nie ma zagadki, której nie potrafiliby rozwikłać.

Podobnymi cechami musieli wykazać się uczniowie podczas naszego konkursu. Dzieci zaimponowały znakomitą znajomością przygód bohaterów serii Martina Widmarka, doskonale poradziły  sobie również z zadaniami natury detektywistycznej.

W przerwie uczniowie wcielili się w role detektywów – szukali różnych rzeczy i ludzi, rozwiązywali trudne zagadki, nie zawsze kryminalne. W rozwiązywaniu zagadek pomagały im zmysły. Za pomocą dotyku odgadywali jaki przedmiot znajduje się  w worku. Zagadki wzrokowe pozwoliły dzieciom :zgadnąć o kim się mówi”. Rozpoznawały zapachy za pomocą węchu. Próbowały przygotowane płyny i potrawy wykorzystując zmysł smaku. Kolejnym zadaniem było rozpoznanie dźwięków instrumentów muzycznych. Podsumowaniem zabaw było rozdanie uczniom odznak „super detektywa”.

Po przerwie nastąpiło rozdanie nagród:

I miejsce  - Szkoła Podstawowa nr 4

II miejsce – Szkoła Podstawowa nr 2 - Milena Kuligowska kl. 2B, Maria Tyczyńska kl.2g, Emma Czyżma kl. 3C i Szymon Błaszczyk  kl.3B .

III miejsce -  Szkoła Podstawowa w Józefowie

Wyróżnienie - Szkoła Podstawowa nr 8

Różnica w punktacji poszczególnych drużyn była tak niewielka, że można uznać, iż wszyscy zawodnicy byli doskonale przygotowani.    

Nagrody, książki oraz dyplomy dla wszystkich uczestników konkursu fundowane zostały przez Prezydenta Miasta Legionowo.               

 

D. Miaz, A. Janik, K. Dzierżanowska